Vinné listy

Příjemné počtení ke sklence vína. Vyberte si podle chuti.

Slovníček vinařských pojmů

03. 10. 2016
Jakub Pernica

Už se vám určitě někdy stalo, že vás zaskočil výraz na etiketě vína. V našem slovníku vinařských pojmů si pohodlně najdete, co který pojem znamená. Cuvée, buket, dekantace nebo klaret již pro vás nebudou cizí slova.

Afinér - odborník pečující o sýry během jejich zrání.

Agrafa - kovový košíček uzavírající šumivá vína.

Analytika vína - analytické hodnoty vína hodně napoví o chuti vína nebo například, jaký má potenciál k archivaci. Takto se sledují zbytkový cukr, kyselina a alkohol.

Anything but Chardonnay - hnutí podporující pití jiných bílých odrůd. Anything but Chardonnay, neboli v překladu cokoliv kromě Chardonnay, podporuje diverzitu vín a snaží se přimět konzumenty pít i ostatní vína z portfolia vinařství. Navzdory tomu zůstává Chardonnay šestou nejvysazovanější odrůdou na světě.

Ampelografie - nauka o révě vinné.

Apelace - geograficky vymezený region s danou půdou, klimatickými podmínkami, odrůdovou skladbou a dalšími podmínkami, jež zaručuje daným vínům autentičnost a originalitu. Používá se k zatřiďování vín.

AOC (Appelation d’Origine Controlée) - nejvyšší klasifikační stupeň ve Francii, jehož nádstavbou jsou Premier Cru a Grand Cru, jež označují nejlepší vinice v určitých oblastech Francie.

AOP (Appelation d’Origine Protegée) - nové označování původu ve Francii na základě legislativy Evropské unie; nástupce AOC.

Aroma - primární vůně vína, která je ve víně dána hrozny.

Autentické víno - víno vyrobené dle zásad Autentistů (školení v sudech, ležení na kalech, nefiltruje se), pokud splňuje požadavky smí být označené značkou „A“, která se umísťuje na hrdle láhve.

Bag-in-box - nový typ balení vína určeného k rychlé spotřebě. Jde o sáček s kohoutem dodávaným v kartonové krabici. Jde o zajímavou alternativu k stáčenému vínu nebo jakostním lahvím. Kvalita vína samozřejmě záleží na vinaři a jeho rozhodnutí, jaké víno do bag-in-boxu naplní.

Barrique - metoda školení vína v nových dubových sudech.

Barvířka - odrůda révy vinné, která obsahuje barvivo nejen ve slupce, ale i v dužině.

Battonage - metoda zrání vína na kvasnicích, při které se víno pravidelně promíchává s kvasničními kaly.

Bezcukerný extrakt - celkový obsah aromatických látek ve víně po odečtení zbytkových zkvasitelných cukrů.

Biovýroba - výroba dle zásad ekologického zemědělství. Jedná se především o povolení použití pouze ochranných prostředků na bázi elementární síry a mědi a některých mikrobiálních přípravků. Není povoleno používat herbicidy a není možné hnojit konvenčními průmyslovými hnojivy.

Blanc de blancs - franc. výraz pro bílé víno vyrobené z hroznů bílých odrůd.

Blanc de noirs - franc. výraz pro bílé víno vyrobené z hroznů modrých odrůd.

Botrytis cinerea - ušlechtilá plíseň šedá, která způsobuje narušení slupek hroznů a jejich vysychání. Vznikají tak sladká, botritická vína.

Buket - vůně vína vznikající jeho výrobou, zráním a vývojem.

Burčák - rozkvašený hroznový mošt.

Býčí krev (Egri Bikavér) - cuvée typické pro oblast Egeru vyrobené z charakteristických místních odrůd (obvykle převážně Kékfrankos, někdy Kadarka).

Cava - premiové šumivé víno vyráběné tradiční metodou kvašení v lahvi pocházející ze španělského Katalánska.

Crémant - označení šumivých vín ve Francii.

Cuvée - víno vzniklé ze směsi odrůd; ekvivalent - kupáž.

Cviček - typické slovinské cuvéé z bílých a modrých odrůd, které se vyznačuje svou lehkostí, svěžestí a nízkým obahem alkoholu.

ČNM (český normalizovaný moštoměr) - stupnice pro měření cukru moštu používaný v České republice. 1° ČNM = 1kg cukru ve 100 litrech moštu.

Dekantace - opatrné oddělení vína od usazenin jeho přelitím do karafy.

Depot - usazenina na spodku lahve vzniklá ležením vína nebo vysrážením vinného kamene.

DO (Denominación de Origen) - klasifikační stupeň ve Španělsku.

DOCa (Denominación de Origen Calificada) - nejvyšší klasifikační stupeň ve Španělsku.

DOC (Denominazione di Origine Controllata) - klasifikační stupeň v Itálii.

DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) - nejvyšší klasifikační stupeň v Itálii.

DOP (Denominazione di Origine Protetta) - nové označování původu v Itálii na základě legislativy Evropské unie.

Druhotné kvašení - část výrobního procesu šumivých vín, kdy díky uzavřenému prostředí kvasinky přeměňují cukr ve víně na oxid uhličitý a víno pak díky tomu perlí.

Eger - vyhlášená maďarská oblast, která proslula svými červenými víny. K těm nejznámějším patří Egri Bikavér (egerská býčí krev).

Enolog - technolog, vinař.

Enologie - věda o víně a vinařství.

En primeur - franc. výraz pro nakupování vína před jeho uvedením na trh.

Fašank - masopustní obchůzky tanečníků, muzikantů a masek tradiční na Slovácku.

Frizzante - italský výraz pro perlivé víno.

Champagne - Champagne je vinařský region ležíci ve Francii proslavený hlavně díky svým šumivým vínům. Champagne zároveň označuje šumivá vína z této oblasti a jde o chráněné označení, které se může používat pouze pro tato šumivá vína.

Charmatova metoda - výroba šumivých vín metodou druhotného kvašení v tanku.

Chateauneuf-du-pape - proslulá apelace francouzské Rhôny nacházející seseverně od Avignonu. Vína tohoto označení jsou cuvée vyráběné až z 18 různých odrůd.

Integrovaná produkce - mezistupeň mezi neomezeným vinohradnictvím a biovýrobou. Smyslem je eliminace používání chemických přípravků na nutné minimum a co nejvíce využít přirozenou obranyschopnost révy.

Interspecifická odrůda - odrůda, která vznikla mezidruhovým křížením révy vinné nebo více odrůd evropské révy. Více viz PIWI.

Kachetinské technologie - nazývají se podle oblasti ve východní Gruzii „Kacheti“. Jedná se o maceraci a fermentaci rmutunebo celých vybraných bobulí ve víně po dobu několika měsíců.

Klaret - bílé víno vyrobené z hroznů modrých odrůd metodou rychlého lisování bez nakvašení slupek.

Kvevri - objemná keramická nádoba podobná amfoře, která se používá v Gruzii k výrobě vína tzv. kachetinskou metodou.

Košer víno - význam hebrejského slova košer je čistý, ryzí, vhodný či správný a ve spojení s pokrmy a nápoji znamená též splnění určitých požadavků. V židovském náboženství představuje košer víno nápoj rituálně čistý, vyrobený v souladu s předpisy judaismu ověřenými rabínem. Velmi zjednodušeně musí celý proces výroby vína od lisování až po lahvování provádět pravověrný žid.

Ledové víno - víno vyrobené z hroznů s minimální cukernatostí 27° ČNM sbíraných poté, co přešly mrazem -7° C.

Litoměřická podoblast - Litoměřická vinařská podoblast leží ve vinařské oblasti Čechy a je tvořena částmi okresů Litoměřice, Most, Louny, Chomutov, obcí Zahrádky v okrese Česká Lípa a krajským městem Ústí nad Labem. Zahrnuje celkem 35 vinařských obcí hospodařících na 293 hektarech vinic, které jsou nerovnoměrně rozesety po celé krajině. Jde o nejmenší vinařskou podoblast ČR.

Macerace – proces, při kterém se rozmačkané bobule hroznů nechávají louhovat v moštu, aby se z nich uvolnily látky.

Magnum - nejčastější z větších velikostí lahví.  Ekvivalent dvou lahví vína, tedy 1,5 litru.

Masopust - masopust neboli karnevalové období je již odedávna období od Tří králů do Popeleční středy. Jde o oslavy dobrého jídla a pití před obdobím půstu. Dalšími názvy pro masopust jsou karneval, fašank nebo ostatky.

Matolinový klobouk - vrstva ze slupek a pecek bobulí révy vinné vznikající na povrchu nádoby se rmutem.

Matoliny - výlisky ze rmutu po odčerpání moštu.

Négociant - franc. výraz pro obchodníka s vínem a s hrozny vína.

O.I.V. (International Organisation of Vine and Wine) - mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži. Má 46 členských států, mezi něž se řadí i Česká republika. Zabývá se statistickými, vědeckými a technickými činnostmi spadajícími do oboru vinařství a vinohradnictví.

Oranžové víno - víno vyráběné z hroznů bílých moštových odrůd metodou "výroby červených vín" - macerací hroznů. Díky tomu se do vína vylouhují barviva a taniny ze slupek.

Ovínění – jedinečné vinné akce, které pořádáme. Sice se Ovínění konají na různých místech, ale něco mají společné – perfektní víno, jídlo a parádní atmosféru.

Pálava – název odkazující na dvě různé věci. Prvním z nich je geografická oblast na Mikulovsku zvaná Pavlovské vrchy. Druhým pak je odrůda vína vyšlechtěná na Moravě Josefem Veverkou. Vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau a je pojmenována právě na počest Pavlovských vrchů.

PIWI - označení PIWI odrůdy pochází z německého „pilzwiderstandsfähige Rebsorten“, tedy ve volném překladu „plísňím odolné odrůdy révy“. Jde tedy o zkratku pro označení skupiny odrůd révy vinné odolných proti houbovým chorobám nebo například mrazu. 

Rmut - hmota vzniklá z namletých bobulí.

Rosé - růžové víno vyrobené z hroznů modrých odrůd včasným oddělením moštu od slupek.

Roučí - pojem roučí vznikl ze sousloví „rouno beránčí“. Začaly se tak označovat malé bobulky hroznů z důvodu jejich podobnosti s ovčí vlnou.

Růžák a ryšák - Označení pro růžová vína vyrobená mísením hroznů nebo moštů z bílých a modrých odrůd.

Ryzlink vlašský - starobylá bílá odrůda révy vinné, jejíž původ je pravděpodobně v Itálii (Vlachy), nebo ve Francii. Ať tak, nebo tak, v dnešní době je nejvíce rozšířený v zemích bývalé Rakousko – Uherské monarchie. Do Státní odrůdové knihy ČR byl Ryzlink vlašský zapsaný v roce 1941. Dnes již z vinic pomalu mizí, což je škoda. Pro srovnání - roku 1999 byla tato odrůda vysazena na 13 % a roku 2010 již pouze na 7,2 % veškeré plochy vinic u nás.

Typická odrůdová vína jsou světle zelenožlutá a zahrnují širokou škálu vůní. V aroma najdete tóny květinové s nádechem květu lípy, oříškovo-mandlové nebo šťavnatý grapefruit, červený rybíz či angrešt. V chuti dominuje kyselinka, která u vyzrálých hroznů perfektně vyvažuje plnost vína.

Slámové víno - víno vyrobené z hroznů minimální cukernatosti 27° ČNM sušených minimálně 3 měsíce na slámě nebo rákosových rohožích.

Sommelier - odborník na víno a ostatní nápoje a na snoubení nápojů s pokrmy.

Stara trta - nejstarší keř révy vinné na světě. Roste na jižním průčelí domu (ulice Vojašniški 8) v přístavu řeky Drávy ve slovinském Mariboru.

Sur lie - vína, která se nechala ležet na kvasných kalech.

Taniny - rostlinné třísloviny obsažené ve slupkách, jádrech a stopkách hroznů, která způsobuje svíravé pocity v ústech.

Tažně - větve révy nesoucí letorosty.

TCA (2,4,6 - trichloranisol) - chemická látka způsobující vadu vína známou jako „korek“ neboli pachuť po korku ve víně.

Terroir - pojem pocházející z francouzštiny. Je to souhrnné označení pro podmínky, které mají vliv na hrozny. Jde především o půdu, klimatické podmínky, počasí, ale i o způsob zpracování hroznů nebo umění vinaře.

Tradiční metoda (Champenoise) - výroba šumivých vín metodou druhotného kvašení v lahvi.

Tučný čtvrtek ("tučák") - závěr masopustu a přípravy na Masopustní neděli, kdy by se každý měl dobře a bohatě najíst. K Tučnému čtvrtku neodmyslitelně patřily koblihy, smažené na másle a plněné sladkou náplní, hlavně povidly nebo mákem.

Tuf - typ podloží vzniklý ze sopečné vyvřeliny.

Ullage - prostor mezi spodní stranou korku a hladinou vína.

Velké Bílovice - největší vinařská obec v České republice, která se nachází ve Velkopavlovické podoblasti. Najdete zde přes 1000 registrovaných vinařů obhospodařujících na 800 hektarů vinic.

Veltlínské zelené - nejpěstovanější bílá odrůda v České republice. Vína této odrůdy se vyznačují svou typickou kořenitostí připomínající bílý pepř či mandle. Synonyma pro veltlín jsou Bělošpičák nebo Muškatel, v Rakousku Grüner Veltliner.

Vinifikace - výroba vína.

Vitis vinifera sylvestris - réva lesní, původní volně rostoucí réva, že které postupně vznikly kultivované odrůdy révy vinn&eacu


Pracuji ...