Vinné listy

Příjemné počtení ke sklence vína. Vyberte si podle chuti.

Znojmo, pionýr VOC

04. 03. 2017
Jakub Pernica

Není Ryzlink jako Ryzlink. Je velký rozdíl mezi tím ze Znojemska a z okolí Blatnice. Při výrobě vína záleží totiž na více faktorech než jen na odrůdě. No ale co to má společného s VOC Znojmo? Všechno. Se vznikem VOC Znojmo totiž začala taková malá vinařská revoluce.

VOC neboli vína originální certifikace

Co vlastě VOC znamená? Jsou to vína originální certifikace. Pokud stále nemáte jasno, vězte, že vína zatříděná jako VOC se vyrábějí z hroznů, které pocházejí výlučně z vinic ležících ve schválených polohách daného regionu. Díky specifickým a unikátním polohám s originálním půdním složením mají vína jedinečné vlastnosti (hlavně nás zajímají ty chuťové, že?). Do systému VOC jsou navíc řazeny ty nejtypičtější odrůdy v oblasti. Kromě toho si každé sdružení určuje i další podmínky pro zařazení vína. V případě Znojma jde například o zákaz použití sudů barrique.

VOC znamená pro Česko částečný příklon k apelačnímu systému, který se využívá na jihu Evropy nebo v Novém světě. Ten klade důraz na terroir jako celek, ne jen na vyzrálost hroznů. A my s tímto krokem musíme jen souhlasit.

TIP: Terroir je souhrn všech faktorů, které ovlivňují výsledné víno. Může to být odrůda, doba sběru a vyzrálost hroznů, ale taky podloží vinice, použitá hnojiva nebo způsob výroby vína.

VOC Znojmo jako průkopník apelací

První VOC v České republice vzniklo v roce 2009 právě na Znojemsku. VOC Znojmo založili ing. Jiří Hort a Jaroslav Chaloupecký. Postupem času se do projektu zapojili další vinaři a nyní jich je celkem devatenáct, mimo jiné například Josef Dobrovolný, kterého můžete znát z našich vinných balíčků.

Znojemské VOC se zaměřuje výhradně na bílé odrůdy, kterým se na Znojemsku náramně daří. Konkrétně jde o Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené (plus jejich cuvée).

Další podmínky VOC Znojmo:

  • Hrozny musejí mít nejméně 19° NM.
  • Výnos nesmí překročit 2,5 kg na keř.
  • Je zakázáno použití barrique sudů.
  • Nesmí se použít metoda dlouhého zrání na kvasničných kalech.
  • Zbytkový cukr musí být do 15 g/l.
  • Alkohol je omezen na maximálně 13,9 % objemových.

Jaká vína můžete od VOC Znojmo očekávat?

Znojemsko je unikátní nejen podložím, ale také podnebím. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny zrají pomaleji, zato si uchovávají vonné látky. Studené větry spolu s vlivem řek Dyje, Jevišovky a Jihlavy dávají vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť, plnost a říz.

Vína bývají šťavnatá, kořenitá, ovocná a minerální. Často mají výraznou kyselinku a občas jsou tvrdší.

Znojmo je jedním z nejstarších měst střední Evropy a leží na hranici Moravy s Rakouskem v kraji vína, okurek a meruněk. I proto se zde často konají vynikající akce. Rozhodně musíte alespoň jednou za život navštívit Znojemské historické vinobraní. A každoroční Festival vína VOC Znojmo také stojí za to. Doporučujeme navštívit stránky www.vocznojmo.cz, kde pořádané akce najdete.

Pokud nemáte čas zajet do Znojma osobně, nemusíte však litovat. Vybíráme pro vás totiž i perfektní vína od Josefa Dobrovolného a Vinařství Hanzel (členové VOC Znojmo), takže si zdejší chutě můžeze jednoduše užít na vlastní kůži. Nebo spíše jazyk?

DOSTAL JSEM CHUŤ NA VÍNO


Pracuji ...