Vinné listy

Příjemné počtení ke sklence vína. Vyberte si podle chuti.

Vaříme s vínem

10. 06. 2017
Jakub Pernica

Vaříte rádi? A používáte přitom víno? Tak to vás už určitě napadlo, jestli můžete použít zkaženou lahev. Možná dumáte, zda by jídlo s jiným vínem chutnalo lépe. Na následujících řádcích najdete odpovědi na své otázky a ještě o kousek víc.

Vybíráme to pravé víno na vaření

Vařit s vínem je radost. Nejen proto, že jej u toho můžete ochutnávat, ale hlavně pokrmům dodává další rozměr. Dušené hovězí, masová náplň, ale i nejrůznější omáčky vyšvihnete na úplně novou úroveň.Nepoužívejte však nejlevnější víno, bude to znát. Věřte nám, testovali jsme to. Obecně platí: vařte s takovým vínem, jaké byste si s chutí dali i samotné. Je to stejně stěžejní surovina jako třeba vývar – určitě poznáte, kdo ho šidí a používá bujón.

Co posouvá požitek do nebeských výšin, je použití správného typu vína. Prozradíme vám tajemství šéfkuchařů: Do jídla přidávejte stejné víno, které byste k němu podávali. Hlavně berte v úvahu aroma. Snoubení na druhou. :)

Jak drahé víno zvolit

Záleží na době přípravy pokrmů, respektive na délce zahřívání. Pokud budete na víně 3 hodiny dusit maso, dočista se z něj vyvaří chuť, takže nemusíte sáhnout po zbytečně drahé lahvince.

Používáte-li naopak trochu vína jako základ omáčky a jen jej lehce zahřejete, zvolte něco lepšího. Vynikne jeho delikátní chuť.

Rozhodně ale nikdy nepoužívejte levná vína. Ano, opakujeme se, ale opakování matka moudrosti, že? Většinou stejně využijete jen pár kapek, tak na něm zbytečně nešetřete. Víno je surovina jako každá jiná a platí, že ze špatných ingrediencí skvělé jídlo neuvaříte. Ani když se jmenujete Babica.

Špatná lahev: použít, či nepoužít

Toť otázka, že? Odpověď je lehce zapeklitá. Ale opravdu jen lehce. Záleží totiž, co je s vínem „špatně“.

Máte jej už delší dobu otevřené a na pití už to není taková paráda? Klidně z něj vařte. Samozřejmě to nesmí být úplný ocet.

Co když má víno korek? Ani pak se ho nebojte použít, korková chuť se při zahřátí vyvaří. Musí ale projít varem. Takže ideální pod maso nebo třeba svařené víno. U jemné omáčky ale na víno s korkem zapomeňte, tam by korek mohl jít poznat. Omáčky totiž nebudete vařit dostatečně dlouho.

Chemické okénko: Chuť korku způsobuje 2,4,6-TRICHLORANISOL, neboli TCA. Jde o velice těkavou sloučeninu chloru, díky čemuž se při dostatečném zahřátí odpaří.

Víno s vážnějšími vadami (myšina, pachuť po plísni…) je bohužel na vylití. Respektive na vrácení prodejci nebo výrobci. Takovéhle věci ničím nenapravíte.

Není to žádná věda. Stačí dodržovat našich pár zásad a vaše jídla budou všichni chválit do nebe. Vařit bez vína je totiž jako vařit bez olivového oleje. A vařit se správným vínem, to je pak radost jíst.

Kdybyste měli jakýkoliv dotaz, ozvěte se. Rádi poradíme. No a kdyby byla nachystaná ochutnávka, možná se stavíme i osobně. :)


Pracuji ...