Vinné listy

Příjemné počtení ke sklence vína. Vyberte si podle chuti.

Průvodce velikostmi vinných lahví

18. 06. 2018
David Schön

Když nepočítáme stáčené a krabičáky, tak je víno vždycky v „sedmičce“. Nebo ne? Stále častěji už to nemusí být pravda. Nádoby pro uchování vína se v průběhu staletí neustále vyvíjí a dnes tomu není jinak.

Velkou revolucí ve tvarech a velikostech nádob na víno odstartovalo používání korku jako uzávěru. Ten totiž vínu umožňoval nejen zůstat v lahvi a nezkazit se, ale dokonce i dále zrát. To byl oproti různým koženým váčkům docela velký pokrok. Největší vývoj různých velikostí a tvarů lahví probíhal v první polovině 18. století.

Standardní velikost 0,75 litru byla ve Francii 18. století považována za ideální množství, které by muž měl vypít k večeři. I pokud vám stačí láhev vína k večeři pro dva, tak při větší návštěvě už vám rozhodně stačit nebude. Magnum lahve jsou potom ideální volbou, jak udělat dojem a neotvírat novou lahev každých 5 minut.

Jsou velké lahve jen na parádu?

Velké lahve na víno působí grandiózně a hodí se hlavně pro slavnostní události a pro větší společnost. To je pravda. Mají ale i další funkci. Větší lahve se perfektně hodí pro archivaci, protože vína v nich pomaleji oxidují a mají tak lepší podmínky pro zrání.

Prostor mezi spodní stranou korku a hladinou vína je u velkých lahví relativně menší vzhledem k množství vína v lahvi. Tento prostor se nazývá „ullage“ a pro znalce vín je to často jedno z hlavních měřítek pro nákup archivního vína.

Víno ve velkých lahvích také podléhá menší mikrooxidaci, protože do velké lahve se dostává stejně kyslíku jako do menší, ale je tam více vína. Z toho důvodu dokáže vína ve velkých lahvích zrát delší dobu a můžou se v něm vyvinout komplexnější a delikátnější chutě než ve standardní „sedmičce“.

Další výhodou je, že větší lahve jsou vyrobeny ze širšího skla, které víno lépe chrání proti světlu, změnám teplot a vibracím. Zkrátka pro něj poskytuje lepší podmínky, aby si mohli v klidu ležet a zrát. A v neposlední řadě, pokud už dá vinař nějaké svoje víno do větší lahve, tak to bude takové, kterým se chce pochlubit. Pokud si tedy chcete pořídit nějaká krásná vína na archivaci, určitě zvažte i nějakou tu „magnumku“.

 

Magnum a další velikosti lahví

Všechny různé velikosti lahví na víno mají svá vlastní jména. Nejběžnější velikosti lahví mají své prosté ustálené názvy. Větší a vzácnější velikosti však dostaly svá jména po biblických osobách. Většina těchto velikostí se u nás příliš nepoužívá, a proto uvádíme jejich mezinárodní název, pod kterým je můžete potkat při svých cestách za vínem.

Aby to nebylo úplně jednoduché, tak se stejné názvy používají pro různé objemy v závislosti na typu vína nebo oblasti původu. Tady máte krásný přehled, díky kterému se už ve velikostech lahví neztratíte.

187,5 ml Piccolo nebo Split

1 sklena vína, používá se především pro servírování Šampaňského

250 ml Chopine

Tradiční velikost lahve ve Francii

375 ml Demi / Half

Polovina běžné velikosti lahve

500 ml Jennie

Používá se pro sladká vína z oblastí Tokaj, Sauternes nebo Jerez.

620 ml Clavelin

Používá se pro Vin Jaune – slavné žluté víno z oblasti Jura ve Francii.

750 ml Standard

Klasická „sedmička“, nejběžnější velikost lahve vína.

1.5 l Magnum

Nejčastější z větších lahví. Ekvivalent dvou lahví vína.

2,25 l Marie- Jean

3 lahve vína, často se u portského vína nazývá Tregnum nebo Tappit Hen.

3.0 l Jeroboam / Double Magnum:

Ekvivalent 2 lahví magnum nebo 4 standardních.

Název Jeroboam se pro tuto velikost používá pouze u šumivých vín. Jeroboam byl první král Severního království izraelského.

4.5 l Jeroboam (tichá vína) / Rehoboam (šampaňská vína)

Rehoboam byl prvním králem Judského království. Pojme 6 běžných lahví vína – tedy celou krabici.

6.0 l Methuselah / Imperial

Metuzalém je jeden z praotců všech dnešních lidí a nejstarší člověk, podle bible se dožil 969 let a pojme 8 lahví. Tento název se obvykle používá u šumivých vín.

9.0 l Salmanazar

Assyrský král, anebo taky plná bedna vína – 12 lahví.

12.0 l Balthazar

Moudrý muž z východu, jeden ze tří králů, kteří přišli do Betléma navštívit Ježíše. Vleze se do něj 16 klasických lahví.

15.0 l Nebuchadnezzar

Nabuchodonosor byl král Babylonu a je ekvivalentem 20 lahví vína.

18 l Melchior

Melichar byl jeden ze tří králů, kteří přišli do Betléma navštívit Ježíše. Ekvivalent 24 lahví vína.

20 l Solomon

Syn Davidův, král Izraele. Pojme 26 lahví vína a používá se většinou pouze pro šampaňská vína.

27 l Primat / Goliath (Goliáš): 36 lahví

30 l Melchizedek: 40 lahví, král Salemu

130 l Maximus: Maximus byl vytvořen vinařstvím Beringer pro jejich Cabernet Sauvignon 2011 Reserve, který byl vydražen na charitativní aukci. Prázdná lahev vážila 68 kilogramů a byla 1,38 metrů vysoká.

Z čeho se nejčastěji nalévá víno dnes

Světu vína suverénně vládne stará dobrá sedmička a asi tomu nikdy ani nebude jinak. Z větších lahví se běžný smrtelník dostane docela často k magnumkám, který jsou stále oblíbenější. Větší velikosti už jsou spíše raritou, na kterou můžete narazit třeba při ochutnávkách přímo ve sklepě zahraničních vinařství.

Aktuálním trendem co se větších balení vína jsou tzv. bag-in-boxy. Ty nejčastěji pojmou 3 nebo 5 litrů vína a jsou praktickým balením především na cesty. Hlavně díky skladnost a odolnosti proti rozbití. Sice musíte trošku hledat, než narazíte na opravdu pěkné víno v tomto balení, ale nám už se jich pár najít podařilo.

Ať už chcete víno archivovat nebo hostit velkou společnost, vyzkoušet větší lahev může být příjemným ozvláštněním večera.


Pracuji ...