Vinné listy

Příjemné počtení ke sklence vína. Vyberte si podle chuti.

Snoubení vína a čokolády Afrodiziakum na druhou

19. 08. 2018
Jakub Pernica

Víno je kouzelný nápoj, ovšem pravé kouzlo vína tkví v jeho snoubení s jídlem. Jako první vám jistě vyvstane na mysli dát si k vínu ten pravý sýr nebo výběr toho pravého vína k večeři. Napadlo vás však někdy snoubit víno s čokoládou? Pokud jste tuto kombinaci nezkoušeli, musíte to napravit. A pokud jste již kouzlo snoubení vína a čokolády objevili, připravili jsme si pro vás několik tipů, jak snoubení ještě vylepšit.

 

Terroir čokolády

Zní to bláznivě, ale čokoláda a víno toho májí mnoho společného nejen na talíři. Ať už jde o kakaovník nebo vinnou révu, obě rostliny jsou krytosemenné, vyšší dvouděložné rostliny a dokonce z pohledu plodu patří obě plodiny mezi bobuloviny.

Oba plody se zpracovávají fermentací, kdy z hroznů kvašením a dalším školením vzniká víno, u kakaových bobů fermentací a následným pražením za vysokých teplot (okolo 100 °C) vznikají dvě suroviny pro výrobu čokolády – kakaový prášek a kakaové máslo.

Proč tento postup zpracování, ač zjednodušeně, zmiňujeme? Pro snoubení čokolády je dobré si uvědomit, že stejně jako u vína záleží i u čokolády na terroiru. Existuje několik druhů kakaovníků, které se pěstují na různých místech a zpracovávají se s lehkými rozdíly v době fermentace, teplotě pražení a podobně. To vše ovlivňuje kvalitu a chuť základních surovin pro výrobu čokolády.

Kromě toho, stejně jako u vína může být čokoláda jednodruhová, nebo mix různých bobů z rozdílných plantáží.

Některé čokolády mohou být ovocné, jiné zemité nebo připomínající oříšky či máslo. Není výjimkou ochucení bylinkami, sušeným nebo kandovaným ovocem či ořechy. Je pak tedy jasné, že mezi jednotlivými čokoládami budou rozdíly a pak je nutné k nim vybírat jiná vína.

Čokoládou ku zdraví

Tématu zdraví bychom se mohli věnovat velmi dlouho. Zmiňme jen, že stejně jako víno obsahuje čokoláda velké množství zdraví prospěšných látek. Jde především o fenolové látky, v našem případě nejvíce o flavonoidy, a z nich pak hlavně o katechin a epikatechin. Flavonoidy jsou totiž látky působící jako antioxidanty, tedy látky, které na sebe vážou molekulární kyslík a zabraňují oxidaci. Přirozeně přijímané antioxidanty mohou sloužit jako prevence některých nemocí a říká se, že pomáhají zabraňovat stárnutí organismu. Jinými slovy čokoláda tak trochu léčí a to nejen pocuchané nervy. :-)

Navíc musíte uznat, že jak víno, tak i čokoláda jsou skvělými afrodiziaky. A co teprve vychutnat si obojí dohromady… Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Jak degustovat u snoubení

Degustace je v zásadě způsob, jak si udělat co nejlepší představu o pokrmu (třeba o víně). Postup je to jednoduchý, avšak důležitý. Hodnocení probíhá ve 4 základních krocích: zhodnocení vzhledu, vůně a chuti a posléze vytvoření si celkového dojmu.

Pokud hodláte zkoušet snoubení vína s jídlem, musíte si nejprve ústa „zavínit“. Napijte se lehce vína a polkněte. Poté po krátké pauze začněte ochutnávat jídlo, v našem případě čokoládu. Nejprve si ukousněte malý čtvereček čokolády a nechejte jej pomalu rozpustit na jazyku.

Jakmile se vám čokoláda rozteče v ústech, dejte si doušek vína, zavřete ústa a s jemným tichým mlaskáním nechejte v puse prolnout chutě obou složek. V ideálním případě by se vám mělo po jazyku a patře rozlinout nebe na zemi.

 

Typy čokolád a nejlepší vína k nim

Nyní se pojďme podívat na samotné snoubení vína a čokolády. Existují v zásadě typy čokolád, se kterými se můžete setkat. Ve Francii, Španělsku nebo například v USA, kde je snoubení vína a čokolády již nějakou dobu běžné, chocolatiéři vyrábějí čokoládová „cuvée“ přímo vyladěná k jednotlivých druhům vín. Vybrat vhodné víno pak je velmi jednoduché.

TIP: Právě takové vyladěné čokolády jsme se rozhodli začít vyrábět i v České republice. Najdete je pod značkou Chocolate loves wine a zatím se můžete těšit na dva druhy.

Druhým typem čokolád jsou ty, které nejsou primárně vyráběny k vínu. Mohou být jednodruhové nebo i směsi, avšak kouzlo snoubení musíte objevit sami (nebo vám jej odhalí sommelier na degustaci). Abyste k nim vybrali to pravé víno, připravili jsme pro vás několik tipů k jednotlivým druhům čokolád.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda má nejvíce intenzivní chuť kakaa. Obsahuje více než 35 % kakaa a tento podíl může jít až k 100 %. Naproti tomu má nízký obsah cukru. Hořké čokolády jsou tedy z hlediska chuti intenzivní, hořké a navozují svíravý pocit v ústech.

Těmito projevy jsou velmi podobné červeným vínům, které jsou i přirozenou volbou pro snoubení. Ale pozor! Víno nesmí být moc suché, tříslovinové či barikové. Obě chuti by se spojily a výsledný pocit by nebyl to pravé. K hořkým čokoládám doporučujeme zvolit ovocné červené víno s jemnými stopami zrání ve dřevěných sudech, nebo portské.

Mléčná čokoláda

Mléčná čokoláda obsahuje, jak už název napovídá, mléko. Díky tomu jsou mléčné čokolády nasládlejší a krémovější než hořké. Krom toho jsou také světlejší, což však pro výběr vína není až tolik důležité.

Jelikož je mléčná čokoláda sladší než hořká, pro snoubení jsou vhodnější sladší vína. K mléčné čokoládě doporučujeme sladší červené víno nebo sladká bílá vína. Obecně lze říci, že čím sladší je čokoláda, tím sladší k ní volte víno.

Bílá čokoláda

Bílá čokoláda není čokoláda se vším všudy, neobsahuje totiž žádný kakaový prášek. I přes to jí však čokoládou nazývat s klidným srdcem můžete. Skládá se z kakaového másla, cukru a mléka. Je to nejsladší druh čokolády a má také nejkrémovější strukturu.

U snoubení bílých čokolád si musíte dát obzvlášť velký pozor, aby bylo víno sladší než čokoláda. Pokud by byla sladší čokoláda než víno, vznikl by vám v ústech hořkokyselý pocit. K bílým čokoládám volte dezertní bílá vína, tokajské nebo sladké sherry.

Kromě druhu čokolády je dobré brát v úvahu také její strukturu a konzistenci. Jde o tabulku čokolády, nebo čokoládové fondue? Jíte čokoládu samotnou, nebo servírujete komplikovaný čokoládový dezert doplněný dalšími složkami? To vše má vliv na výsledné snoubení a váš zážitek.

Závěrem nutno dodat, že každý máme jiné chutě a některé kombinace si zkrátka musíte vyzkoušet, abyste našli ideální volbu pro váš jazýček. Nezbývá tedy než dát vám poslední a tu nejdůležitější radu – experimentujte, degustujte a zkoušejte.


Pracuji ...